Altblau Regiment

Posts

 • Súčasný Altblau regiment je voľné, dnes už medzinárodné, združenie skupín historického šermu, ktoré sa už viac ako 10 rokov aktívne zaoberá obdobím tridsaťročnej vojny a účinkuje spoločne i jednotlivo na kultúrnych akciách po celej Európskej únii i mimo nej. Skupiny zapojené v regimente spojila jednotná myšlienka – pokúsiť sa napodobniť časť skutočného švédského elitného regimentu z tridsaťročnej vojny menom Altblau.

  Historický Altblau regiment

  Altblau regiment bol jeden z prvých uniformovaných peších regimentov v celej histórii švédskej armády a na svete. Zúčastnil sa väčšiny vojenských ťažení a bojoval v kľúčových bitkách švédskej armády od r. 1624 do r. 1650.

  Svojím hrdinstvom ale aj vysokým percentom disciplíny si Altblau regiment vydobil uznanie a obdiv nielen v švédskej armáde, ale dokonca aj u nepriateľa.  Príkladom nech je zmienka Cisárskych po bitke pri Lützene: “A bojovali na tom mieste, akoby zabudli, čo je to ústup a na tom mieste aj padli.“

  Prečítajte si viac o historickom regimente …

  Novodobý Altblau regiment

  Moderný Altblau regiment vznikal postupne od roku 1996 ako zoskupenie viacerych šermiarskych skupín ktoré mali záujem o rekonštrukciu regimentu s pôvodným velením v nemeckom jazyku.

  Postupne sa regiment dostal cez mnohé prekážky, odchody členov , pričlenenia sa nových skupín až po dnešok keď na akciách počet členov neklesá pod štyridsať a regiment patrí medzi tie najlepšie v našom okolí.

  Prečítajte si viac o modernom regimente …

Our offer

Posts

 • Pre Vašu akciu Vám ponúkame účasť historicky doloženého švédskeho elitného pluku ALTBLAU, ktorý bol najdlhšie existujúcim švédskym regimentom v tridsaťročnej vojne. Bojoval, až na výnimky, vo všetkých dôležitých bitkách švédskej armády od r. 1624 do r. 1650.

  Základné zloženie regimentu: 30 a viac jednotne ustrojených vojakov – mušketieri, pikenieri, velitelia, zástavníci, delostrelci, bubeníci a markytánky – všetci v jednotných, dobových, modrých kostýmoch vrátane zbraní, zbroje a všetkých podstatných doplnkov (viac o zložení a využití regimentu)

  V súčastnej dobe tvorí tento regiment už niekoľko skupín historického šermu, preto Vám môžeme ponúknuť neobyčajne široký rozsah služieb vhodných pre Vašu akciu.

  mestské a historické slávnosti, bitky

  oživenie historických akcií, hradov a zámkov

  súkromné akcie (napr. výročné stretnutia, rauty, plesy, …)

Events

Posts

Kontakt

Posts

 • GROUP LEADER CZECH REPUBLIC

  Tomáš “MAF” Eger, Olomouc

  tel: +420 602 344 672

  e-mail: maf@altblau.cz

   

  GROUP LEADER SLOVAK REPUBLIC

  Rastislav “Moty” Židzik, Košice

  tel: +421 903 588 533

  e-mail: moty@altblau.sk

  DEPUTY

  Štefan “Pišta” Struhár, Bratislava

  tel: +421 903462079

  e-mail: pista@altblau.cz