Novodobý regiment Altblau – história

v r. 1996 –  SHŠ Salva Quardia z Olomouca zakladá v rámci svojej skupiny jednotku švédských mušketierov v modrých uniformách – podľa dobových prameňov s velením v nemeckom jazyku.
prelom r. 2001 a 2002 – SHŠ Švajčiari, s centrom v Brandýse nad Labem, chcú založit ďaľšiu jednotku švédských mušketierov a zisťujú v Salve Quardii možnosti ušitia  uniforiem.
apríl 2002 – prvé úvahy SHŠ Salva Quardia a Švajčiarov nad spoločnou jednotkou rovnako ustrojených vojakov, zatiaľ bez detailného historického rámca.
máj 2002 – z SHŠ Švajčiari a dalších skupín vzniká SHŠ Nový modrý regiment
5.5.2002 – historická bitka na zámku v Brandýse nad Labem a prvá „bojová“ skúsenosť spojených modrých švédskych jednotek mušketierov a delostrelcov.
máj 2002 – MAF a SHŠ Salva Quardia náhodou objavujú  na internete zmienku o existencii švédského Altblau regimentu v tridsaťročnej vojne. Po nazbieraní informácií padne rozhodnutie. Vznik novodobého Altblau regimentu.
august 2002 – prvé oznámenie  o založení Altblau regimentu na internete a verejné vyhlásenie vzniku na historickej bitke v Rajhrade 17.8.2002
október 2002 – na stretnutí skupín v Brandýse n.L. vznikla dohoda o ušití nových vylepšených uniforiem pre Salvu Quardiu, ako po technickej, tak po historickej stránke, realizované do začiatku sezóny 2003.
17.5.2003 –  Altblau regiment bojuje v bitke pri Kolíne po prvý raz  pod novým plukovnou zástavou – „Mitglyk“ (kópia skutočnej zástavy historického Altblau regimentu)
leto 2003 – s ohľadom na historickú skutočnosť, že základ väčšiny peších regimentov tej doby tvorili okrem mušketierov aj pikenieri, boli oslovené s ponukou spolupráce a začlenené do Altblau regimentu niektoré zaužívané pikenierske SHŠ a spoluprácu prisľúbili skupiny Lucrezia z Dolní Dobrouče, Asmodeus z Rajhradu u Brna a Allegros zo Štramberka.
sezóna 2003 –  niekoľko spoločných akcií Altblau regimentu (bitky pri Kolíne a Frýdlante, historické slávnosti v Plzni a  v nemeckom Trebsene)
20.9.2003 – pred historickým krstom syna jedného zo zakladateľov SHŠ Švajčiari a Nový modrý regiment Petra Ence v Brandýse nad Labem,  probehlo prvné jednanie o fungovaní novodobého Altblau regimentu ako združenia skupín a padlo rozhodnutie o prijatí pikenierskych skupín.
6.12.2003 –  prvá secvičná na zámku v Brandýse nad Labem. Všetkých päť členských skupín je  už skoro jednotne vystrojených. Prebehla zásadná porada vedenia regimentu o všetkých potrebných „civilných“ a „vojenských“ záležitostiach. Vzniká zápis z porady, ktorý je neskôr  prijatý  štyrmi  skupinami ako základný dokument pre fungovanie regimentu.
20.12.2003 – písomné odstúpenie Nového modrého regimentu od Altblau regimentu.
zima 2003 až jar 2004 –  niekoľko stretnutí  skupín regimentu na prípravách sezóny 2004, predovšetkým však zabezpečovanie a zjednocovanie výstroje, výzbroje ako aj vybavenia podľa dochovaných prameňov. Ďalej prebehli práce na zjednocovaní a historickej vernosti velenia a bojových formacií, vznik  prezentácií Altblau regimentu vrátane webových stránok, štúdium všetkých dostupných materiálov k Atlblau regimentu, švédskému vojenstvu tridsaťročnej vojny a o tejto vojne samotnej.
1.5.2004 – prvná spoločná bitka Altblau regimentu vrátane pikenierov na zámku v Brandýse nad Labem, oznámený zánik Nového modrého regimentu, prizvanie Maschy z Prahy a ním budovanej jednotky mušketierov do Altblau regimentu.
jún 2004 – Halberstadt – prvná akcia časti Altblau v Nemecku, kde sa zúčastnili sapéri skupiny Adorea z Olomouca.
september 2004 – oficiálna žiadosť skupiny Novica z Nového Mesta nad Metují – o začlenení do Altblau regimentu – spolu s Adoreou vytvorili výborne fungujúcu sapérsku jednotku.
máj 2005 – bitka Frýdlant – obnovenie spolupráce s Mestskou historickou gardou z Brandýsa nad Labem (predtým súčasť Modrého regimentu). Konečne máme aj delostrelcov.
máj 2005 – ukončenie spolupráce s Allegrosom.
24.5.2005 – registrácia Altblau regimentu ako občianského združenia na Ministrstve vnútra.
október 2005 – Laďa zo Vsetína započal pre regiment razbu zlatých (pre členov) a striebrných mincí s portrétom Gustava II. Adolfa
5.11.2005 – prvné slávnostné príjmanie členov v Cholini pri Litovli na výročnom stretnutí regimentu.
august 2006 – bitka v Rajhrade, prvný kontakt so zástupcom skupiny Exheredis z Pardubíc, žiadosť o zaradenie do Altblau regimentu.
august 2006 – bitka v Rajhrade, prvný kontakt so skupinou Bethlen Garde z Košíc, slovenských protestanských mušketierov a prvná ochutnávka nápoja „Kapitánska čaša“
november 2006 – oficiální žádost Bethlen garde o začlenenie do Altblau regimentu
november 2007 – oficiálne začlenenie Bethlen Garde Košice do Altblau regimentu
november 2008 – vznik zoskupenia Exbalestrion v rámci Altblau regimentu.Kontakt so skupinou Sagremor z Košíc – pikenieri
leto 2009 – úspešné napredovanie Altblau regimentu.Zahájená spolupráca so združeniami z Čiech(Zemská hotovost) a Maďarska (Bethlen Gábor Hagyományörség).
november 2009 – rozpad zoskupenia Exbalestrion,ukončená spolupráca so skupinou Exheredis z Pardubic,príprava novej webovej stránky.
rok 2010 – krásny rok plný historických rekonštrukcií, stretnutí a objavov.
rok 2011 – prvý krízový rok, Altblau regiment zredukoval stavy len na okruh tých najvytrvalejších.
rok 2012 – výborná akcia v Olomouci, ktorú organizovala Salva Qurdia, ale priniesla otázky kam ďalej. V zahraničí reprezentovali len Bethlen Garde a Banderium .
rok 2013 – začiatok roka bol ešte rozpačitý, ale potom to už nabralo ten správny smer. V maďarskom meste Tata sa stretáva regiment, kde vedenie vyriešilo  problémy týkajúce sa regimentu. V Lažánkach už regiment predvádzal svoje umenie v zostave SHŠ Lukrezie, Salva Quardia, Banderium a Bethlen Garde. Prekonali sme prekážky – ideme ďaľej.
rok 2014 – na jar v Tate sa zúčastnilo 50 členov Altblau regimentu. Na ďaľších akciách neklesol počet pod 40. – len za Altblau a v Palmanove bolo zúčastnenych 62 modrých z toho 35 mušketierov a 15 pikenierov. V Nových Zámkoch bolo oficiálne priijatých prvých 15 členov z SHŠ Bandérium. Účasť na natáčaní filmu v Poľsku.Razba regimentných mincí, odlievanie gúľ.Výroba reklamných predmetov.Vcelku sme zažili úspešnú sezónu.
rok 2015 – Zatiaľ najsilnejší rok , 70 členov Altblau od Taty až po Palmannovu. Krásny záver sezóny v Bratislave. Na cvičenie do Martina prišli Havrani z Bratislavy.
 rok 2016 – Cvičenia v Martine sa zúčastnili SHŠ Lukrezie,SHŠ Havrani,SHŠ Salva Quardia, SHŠ Banderium, Strelecký Spolok Košice(Bethlen Garde)o.z. Stabilné jadro tvorí 40 členov.Vznik www.altblau.sk, Obliehanie hradu Křivoklát a jeho nultá verzia. 70 účastníkov v Palmanove. Výborný rok.
2017 – tradičné akcie, od Taty až po Bratislavu. Nádherný koniec sezóny.

panáćik_pan káč

 

 

About the author: Moty